šeškai

Naminis šeškas: ką būtina žinoti prieš įsigyjant?

seskasPaskutiniais metais Lietuvoje tapo gana populiaru namuose laikyti šešką. Ir nėra ko stebėtis, šie gyvūnėliai mieli, judrūs, smalsūs, gudrūs, ir tikrai kelia šypseną net didžiausiam niurzgaliui.

Šeškas, arba fretka, tai – prijaukintas juodasis šeškas. Šių žvėrelių vidutiniška šeškų  gyvenimo trukmė 6-12 metų. Suaugusios patelės paprastai sveria iki 1, patinėliai – net iki 3 kilogramų.

Šeškai ir kvapas

Kai kuriems žmonėms, išgirdus žodį „šeškas“, pirma mintis šaunanti į galvą – smarvė. Ar iš tiesų taip yra? Ne, šeško kailis neskleidžia nemalonaus kvapo, kai kurie netgi teigia, kad jų kailis kvepia medumi. Vis dėlto, „pagadinti orą“ šeškas tikrai gali. Taip yra dėl analinių liaukų, kurias šeškas panaudoja supykęs ar gindamasis. Kai kurie šeškų augintojai šias liaukas išoperuoja, taip apsidrausdami dėl nemalonaus kvapo, tačiau ši operacija nėra būtina. Kur kas svarbiau sterilizuoti pateles, jei neplanuojate veisti šeškų. Tai rekomenduojama padaryti iki pusės metų amžiaus patelėms, nes vėliau gali išsivystyti ligų (pavyzdžiui, mažakraujystė), kurios dažnai baigiasi gyvūno nugaišimu, tad geriau neeksperimentuoti.

Mityba

Šeškai yra plėšrūnai, todėl pagrindinis maistas jų mitybos racione – mėsa.  Juos galima šerti sausu kokybišku mažų kačiukų maistu arba gyvu maistu (pelėmis). Vis dėlto, šerdami gyvu maistu, negalite būti užtikrinti, kad šeškas gaus visavertę mitybą.

Priežiūra

Šeškus, kaip ir šunis ar kates, būtina skiepyti bei nukirminti. Net jei neleidžiate jo į lauką, kasmetinis skiepas šeškui yra būtinas. Kas dvi savaites būtina pakirpti nagus – šeškai negali nagų įtraukti kaip katės, todėl gali kur nors įsipainioti.

Laikymas

Šeškui būtina suteikti erdvės išsilakstyti. Jie mėgsta daiktus tempti į „slėptuves“. Nenustebkite, jei paslaptingai dingsta kojinės ar kiti daiktai, šeškai mėgsta jiems patinkančius daiktus neštis į slėptuves ir ten miegoti. Nėra ko stebėtis: šeškai yra urviniai žvėreliai, todėl jiems patinka pasislėpti. Norėdami augintinį pašaukti, galite tai padaryti cypsinčiu žaislu ar sušvilpti. Kartais jie ne iš karto atbėga, nes tiesiog mėgsta…pamiegoti. Per parą šiam pomėgiui skiria 18-20 valandų.

Dauguma žmonių šeškus laiko palaidus, tačiau naktį uždaro į narvą, kurio matmenys turėtų būti ne mažesni nei  80x60x45. Narve galite pastatyti šeško kraiko dėžutę, pakabinti hamaką. Narve visada turėtų būti šviežio vandens, jiems puikiai tinka graužikams skirtos gertuvės.

Charakteris

Patinėliai dažnai būna meilesni nei patelės, tačiau ne visada. Kiekvieno šeško charakteris tiesiog unikalus. Nors žaisdami kartais mėgsta pasikandžioti, tačiau turi vieną „auksinę“ taisyklę – niekada nekanda į veidą.

Jei nusprendėte įsigyti šešką, įsitikinkite, kad galėsite jam skirti pakankamai laiko. Neužtenka vien pašerti – reikia skirti laiko ir žaidimams bei prižiūrėti, kad negraužtų nevalgomų daiktų. Šeškai – tikri smalsuoliai, tad stenkitės jį prižiūrėti taip, kad nereiktų performuluoti žinomo posakio, ir nesakyti, kad „smalsumas pražudė šešką“…