veislynai

Kuo skiriasi veislynai nuo daugyklų?

augintiniaiAugintinio įsigijimas visada yra atsakingas žingsnis, ir neretai norima, kad šuns ar katės charakteris būtų būtent toks, kaip apibūdinama veislės aprašyme, tačiau tuomet, jei nusprendžiama pataupyti, gana dažnai augintinis yra perkamas ne registruotame veislyne, o iš daugintojų, kurių šiandien yra tikrai nemažai. Taigi, kuo skiriasi veislynai nuo daugyklų, ir kodėl pavojinga rinktis „veislinį“ augintinį ne iš veislyno?

Veislynų ir daugyklų skirtumai

Veislynuose parduodami gyvūnai  atitinka veislės standartą: gyvūnų savininkai su augintiniais dalyvauja parodose, ir gavę teigiamus įvertinimus gali tęsti augintinių „giminę“. Labai svarbu yra tai, kad būtų atliekami reikalingi sveikatos tyrimai, galintys užkirsti kelią veislės neatitikimams ir prastos sveikatos šuniukų ar kačiukų gimimui. Daugintojai dažniausiai per daug nesuka galvos, ir nepasirūpina sveikatos tyrimais. Paprasčiausiai manoma, kad pakanka turėti patiną ir patelę, kurie yra tam tikros veislės (ar bent panašūs į tam tikros veislės gyvūnus), ir juos galima sukergti. Tokia veikla yra draudžiama, ir neatsakingiems gyvūnų šeimininkams gresia baudos. Deja, jos yra per mažos: gana dažnai galime pamatyti skelbimų, kuriuose yra siūloma už simbolinę kainą įsigyti augintinį. Tipiška: patelė jau kelis kartus buvo sukergta, atsirado tam tikrų sveikatos problemų, ir tapo paprasčiausiai nereikalinga.

Pirkdami augintinį iš patikimo veislyno galite būti užtikrinti, kad gyvūno charakteris atitiks veislę, turės tam tikras darbines savybes, ir t.t. Svarbiausia yra tai, kad pasirinkę veislyną galite būti tikri, kad augintinis bus sveikas, ir nesirgs paveldimomis ligomis.

Veislynų savininkai į metus gali registruoti tik vieną vadą, nes kergiant du kartus į metus patelės išsenka, taigi, palikuonių sveikata bus kur kas prastesnė. Kartais kyla klausimas:  kodėl  perkant šunį ar katiną iš veislyno nėra duodami dokumentai? Tikėtina, kad tai – antra vada šiais metais, ir palikuoniams negali būti išduodami kilmės dokumentai, nes daugiau nei viena vada nėra leistina. Neapsigaukite, ir atsirinkite atsakingus veisėjus. Nesilaikantys taisyklių veisėjai yra paprasčiausi daugintojai, tačiau tai aptarsime kitame straipsnyje.

Sakote, veislynai  taip pat daro „biznį“?

Gal ir taip, tačiau yra svarbu tai, kad veislynų verslas yra „švarus“. Daugintojai ir veisėjai skiriasi tuo, kad vienų verslas yra skaidrus, o kitų – ne. Gal ir nevertėtų taip lyginti, tačiau daugintojai prekiauja klastotėmis, o veisėjai – originalais. Žinoma, gyvūnas nėra daiktas, tačiau šis apibūdinimas bene geriausiai apibrėžia daugintojų ir veisėjųverslo sąvoką.

Žinoma, paprastai veislynuose kainos yra kur kas aukštesnės, tačiau tikrai verta investuoti: įsigydami šunį ar katiną iš veislyno, įsigyjate draugą bent 10-15 metų, ir galite būti užtikrinti, kad augintinis bus būtent toks, kokio tikėjotės. Deja, pirkdami gyvūną iš daugintojų, negalite būti tikri, kad jis užaugęs bus panašus  į pasirinktos veislės gyvūnus. Pavyzdžiui, gana populiarūs Jorkšyro terjerus daugintojai net skirsto į tris kategorijas: mini, midi, maksi. Deja, kiekvienas veisėjas pasakys, kad tai – visiška nesąmonė, nes šios veislės šunys turi būti ne sunkesni nei 2-3 kilogramų, taigi, jie tikrai negali būti kelių dydžių.

Štai – vaizdelis iš vienos Lietuvos daugyklos:

 

Kilmės dokumentai nėra tas pats, kas ir augintinio pasas

Kartais dėl paprasčiausio nežinojimo įvyksta tam tikrų nesusipratimų: kilmės dokumentai nėra pasas, kuris būtinas keliaujant su augintiniu į svečias šalis, ir tai taip pat nėra skiepų pažymėjimas. Kilmės dokumentai turi atrodyti taip, kaip yra parodyta nuotraukoje apačioje. Deja, kartais skelbimuose yra nurodoma, kad šuo ar katinas turi dokumentus, tačiau neturima omeny kilmės dokumentų, o tik skiepų pažymėjimą ar augintinio pasą. Atsakingi veisėjai paprastai pateikia visą reikalingą informaciją apie parduodamus gyvūnus, ir galite būti tikri, kad nesusipratimų nekils.

kilmes dokumentai

Rinkdamiesi augintinį būkite atsargūs, ir nesirinkite daugintojų, kurie „veislinius“ gyvūnus siūlo pigiau: negalite būti užtikrinti, kad šis mielas „špicų veislės šuniukas“  neišaugs į didelį gauruotą šunį, kuris nė iš tolo nepanašus į špicų veislės šunis.