Kodėl svarbu kastruoti/sterilizuoti augintinius?

kastruoti sterilizuotiŠunų ir kačių savininkai neretai susiduria su dilema – ar reikia sterilizuoti/kastruoti augintinį. Nors neretai galima tiesiog prisiekti, kad augintinis tikrai nepratęs savo giminės, tačiau niekada negalite būti užtikrinti: šuo ar katė gali pabėgti, o jau tada… Prieglaudose gyvūnų skaičius yra tikrai labai didelis, ir net akcija „pagauk, sterilizuok, paleisk“ nėra pajėgi greitai sustabdyti prieglaudose atsirandančių gyvūnų skaičių.

Klaidingos nuostatos

 • Deja, kartais vis dar manoma, kad kalytei ar katei yra sveika susilaukti vienos vados, o jau tada galima pagalvoti ir apie sterilizaciją. Vis dėlto, tai nėra tiesa, kaip ir manymas, kad augintinis blogai jausis, negalėdamas susilaukti palikuonių. Gyvūnai – ne žmonės, ir po atliktos operacijos jų nebeveikia hormonai, skatinantys poruotis. Taigi, nebelieka jokio poreikio „pratęsti giminę“.
 • Taip pat gana dažnai manoma, kad kastracija/sterilizacija – tai „ėjimas prieš gamtą“. Tai taip pat nėra tiesa. Gyvūnų skaičius šiuo metu yra siaubingai didelis, ir dėl tokio prieaugio yra atsakingas ne kas kitas, o  žmogus. Juk tik nuo mūsų priklauso, ar mūsų augintiniai susilauks palikuonių. Deja, gyvūnų prieaugio dažnai atsikratoma tikrai nehumaniškomis priemonėmis. Net ir tuo atveju, jei mažyliams surasite puikius namus, negalite būti tikri, kad šeimininkai nesugalvos užsiimti gyvūnų dauginimu.
 • Gana dažnai manoma, kad po atliktos operacijos gyvūnas taps vangus ir nebebus toks žaismingas, koks buvo anksčiau. Tai taip pat nėra tiesa: gyvūno charakteris tikrai nepasikeis, tačiau augintinis gali tapti kiek ramesnis, tačiau gerąja prasme: jis nebebus veikiamas hormonų, todėl gali sumažėti agresija.

Kuo skiriasi sterilizacija nuo kastracijos?

Kastracija atliekama patinams, o sterilizacija – patelėms. Kastracijos metu yra pašalinamos sėklidės, o sterilizacijos – kiaušidės ir gimda. Sterilizacija – sudėtingesnė operacija, todėl paprastai yra brangesnė. Vis dėlto, nepamirškite, kad ši procedūra yra atliekama tik vieną kartą augintinio gyvenime, todėl taupyti neverta, ir svarbu susirasti tikrai profesionalią kliniką. Kai kuriose veterinarijos klinikose augintinių, paimtų iš prieglaudos, kastracijai/sterilizacijai yra taikoma 50 procentų nuolaida. Pasidomėkite tuo 🙂

Kastracijos/sterilizacijos privalumai

 • Išvengsite gyvūnų prieaugio, kuris nėra pageidaujamas;
 • Tai gali padėti apsaugoti augintinį nuo galimų ligų: nekastruoti ir nesterilizuoti gyvūnai vyresniame amžiuje gali sirgti gimdos, prostatos, sėklidžių, pieno liaukų vėžiu, taip pat gana dažnai pasitaiko įvairūs uždegimai.  Deja, šiandien katėms rujos metu vis dar duodamos hormoninės tabletės, kurios taip pat didina įvairių navikų tikimybę;
 • Jums nebereikės saugoti rujojančios kalytės nuo ją persekiojančių šunų: rujojančios kalės kvapas šunis masina dar labiau nei skaniausio maisto aromatas;
 • Kai kurių veislių nesterilizuotoms kalytėms gana dažnai pasitaiko pseudo (netikras, įsivaizduojamas) nėštumas, kuriam kartojantis taip pat gresia įvairios ligos;
 • Nekastruoti katinai gali žymėti teritoriją namuose, o katino šlapimo kvapą nėra taip paprasta panaikinti;
 • Nekastruoti patinai gali būti agresyvūs kitų šunų atžvilgiu: kovoti dėl teritorijos ir kalių;
 • Pastebėta, kad kastruoti šunys tampa prieraišesni ir lengviau dresuojami;
 • Kastruotiems patinams nebebus poreikio poruotis, todėl jie nebebėgs paskui rujojančias kales (gana dažnai pabėgę šunys nebegrįžta).

Ką dar vertėtų žinoti?

Gyvūnų dauginimas nėra leistinas: jei auginate Persų veislės katę, ir nusprendžiate, kad labai norėtumėte kačiukų, neskubėkite priimti sprendimo. Tik registruoti veislynai gali veisti tam tikros veislės gyvūnus, ir ši veikla reikalauja daug žinių, patirties bei pastangų. Taigi, jei auginate gyvūną be dokumentų, jūs negalite užsiimti gyvūnų dauginimu ir augintinių palikuonių pardavinėjimu. Ši veikla yra draudžiama.