Jorkšyro terjeras – kiekvienam?

Kas man pasidarė?? Rašau apie šunis, kurie manęs niekuomet nedomino ir nežavėjo… O nepatiko man jie turbūt todėl, nes šiuos mažylius visuomet matau kaip ,,gyvus žaislus”, drebančius ant sofutės su striukytėmis ir kaspinėliais plaukuose. Kad ir kaip Jorkšyro terjerai atrodo, tokį jų įvaizdį sudarė ne kas kitas, o žmogus. Ką reiktų žinoti prieš įsigyjant tokį šunį? Galbūt, daugumai nuskambės keistai, tačiau šios veislės atstovai skirti tikrai ne kiekvienam. Bet pradėkime nuo pat pradžių…

Jorkšyrų terjerai egzistuoja ne daugiau kaip šimtmetį. Jie buvo išveisti Anglijoje ir turėjo puikią paskirtį – gaudyti žiurkes, o po žeme – barsukus bei lapes. Kas šioje veislėje išliko iki šiol? Aktyvumas. Tai labai judrūs šunys, kuriems reikia daug lakstyti. Juk jie tam ir buvo išveisti! Todėl jei esi namisėda ir tikiesi, kad tai puikus kompanionas prie televizoriaus, labai klysti. Šiems, kaip ir kitiems šunims, reikia užsiėmimų, bėgiojimų ir iškrovimo.

Veislė dar išskirtina tuo, kad jos atstovai nesišeria, nes neturi pavilnės. BET tai dar viena priežastis kodėl jiems reikia judėti! Neabejoju, kad kiekvienas esate matęs kaip žmonės šiuos keturkojus nešiojasi užantyje, nes šie kone nuolatos dreba. O juk puikiai žinome, kad fizinis aktyvumas greitina kraujotaką, ko pasekoje kūnas šyla ir drebėjimo nėra. Jau nekalbu apie tai, kad sportas naudingas visam gyvūno kūnui ir jo sveikatai.

,,Visi ‘jorkai‘ kvaili, tik loja ir nieko nemoka” – ne tiesa. Visada sakau: ,,koks šuo, toks ir šeimininkas”. Nei vienas gyvūnas ar žmogus negimė viską mokėdamas. Todėl vaikai eina į mokyklą, mokosi, studijuoja, skaito knygas. Kalbant apie šunis, jie patys visko neišmoks, reikia netingėti ir tuo užsiimti. Juk niekada nesakome, kad jeigu vaikas nemoka užsirišti batraiščių, jis to niekada neišmoks. Tas pats yra ir su šunimis. Tačiau nepamirškime ir to, kad kiekvienas yra individualus, todėl ne visi komandas ar gero elgesio išmoks greitai.

Sportuojam!

Juk yra tiek daug dalykų, kuriuos galima nuveikti kone su kiekvienu šunimi, o juolab su Jorkšyro terjeru. Apart kamuoliuko ar kitų žaislų mėtymo, galima atrasti dar nemažą pluoštą užsiėmimų. Pateikiu keletą pavyzdžių.

1. ,,Spring pole” – kai prie strypo pririšama virvė su žaislu ir sukama aplink, žaislas laikas nuo laiko

pakeliamas nuo žemės. Šuo žaislą vejasi, šokinėja. Bet reiktų nepamiršti, kad kai šuo pagauna žaislą,

reikia girti linksmu balsu ir dar labiau skatinti.

2. ,,Flyball” – komandinė sporto šaka, kurios metu šunys vienas po kito turi peršokti keturis barjerus, paimti kamuoliuką ir grįžti atgal peršokant tas pačias kliūtis. Šis sportas Lietuvoje dar nėra populiarus, kol kas juo užsiima tik vienas klubas.

3. ,,Agility” – turbūt, populiariausia šunų sporto šaka ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Greit nebeužteks abejų rankų pirštų Agility klubams mūsų šalyje suskaičiuoti! :) Šiauliai, Klaipėda, Panevėžys, Vilnius, Kaunas – miestai, kuriuose vyksta šios sporto šakos užsiėmimai, pamokos. Kasmet vis daugėja varžybų skaičius – šiemet jų suskaičiavau net apie 15 (ar net daugiau). Ar Agility tikrai tinka Jorkšyro terjerams? Be abejonės, taip! Jau teko savo pačios akimis matyti ne vieną šios veislės atstovą, renkantį prizus, medalius. Labai džiugina tai, kad vis daugiau žmonių nenuvertina šių nuostabių keturkojų. Keletas video iš varžybų užsienyje (video iš Lietuvos varžybų neradau):
Dabar, kai pateikiau keletą pavyzdžių, matote koks nerealus, protingas ir sportiškas gali būti Jorkšyro terjeras ar bet kuris kiekvienas šuo. Bet ar kiekvienas žmogus gali sau leisti ilgus pasivaikščiojimus, bėgiojimus, dresūros užsiėmimus su šunimi? Nemanau, nes dažniausiai tuos mažyčius šunis matome vaikų ar tinginių rankose. Taip pat tikiu, kad šie maži, bet aktyvumu trykštantys šunys gali būti kažkas daugiau negu aksesuarai ar gyvi pliušiniai žaislai, kokiais laiko dauguma.
Būkite atsakingi!
Ačiū, kad skaitote!
Turite klausimų? Visuomet atrašau – ruciux1@gmail.com
Pagarbiai, Rūta